Ohlédnutí za jednotlivými koly Her bez hranic

1. obecní kolo v Babicích

Spolek Hořepnicko, o.s. vstoupil do projektu SouSedíme si a připravil pro své sousedy přátelské soutěžení Hry bez hranic. Do projektu vstoupily obce z blízkého i širšího okolí. Celkem se do soutěží přihlásilo 9 družstev z obcí Babice, Arneštovice, Lesná, Bořetice, Útěchovice pod Stražištěm, Útěchovičky, Lidmaň, Rovná a Hořepník

Soutěž je rozdělena na tři bodovaná okrsková kola a v Hořepníku ve sportovním areálu Sokola Hořepník bude finále soutěže 25.7.2015.

První okrskové kolo bylo 16.5.2015 v Babicích za velké účasti veřejnosti. Málokdo si uměl představit, co se pod názvem Hry bez hranic skrývá. Sice jsme znali podobnou soutěž z televize, ale kdo věřil, že se podaří něco podobného i u nás, na venkově?

Babice nás přivítaly velmi srdečně, soutěžící, porotci i návštěvníci se cítili vítáni. Soutěže byly vzorně připraveny, tráva vysekaná, celé Babice byly připravené na utkání. A že bylo na co se dívat.

Nasazení všech závodníků bylo až neuvěřitelné.

V soutěži žen si mladé dámy nazuly holinky místo lodiček a po překonání překážkové dráhy nesly na lžičce pingpongový míček spoluhráčce, která celou cestu absolvovala v obráceném pořadí. Povzbuzování a smíchu bylo okolo celé tratě více než dost.

Soutěž mužů-byla ať náhodou nebo úmyslně – lyžařsko hokejová a časově se shodovala s hokejovým utkáním na Mistrovství světa v Praze. Nasazení borců na dvojlyžích nemělo chybu, některé dvojice vyvinuly rychlost téměř neuvěřitelnou. Štěstí i smůlu měli závodníci při střelbě na branku, ale povzbuzování dokázalo ve všech probudit tu pravou závodní jiskru.

Vrcholem her v Babicích byly soutěže na místním rybníku. Sluníčko sice přálo, ale voda byla opravdu studená, jak se mnozí borci přesvědčili. Přejíždět na dvojkajaku místní rybník, překonat překážky a mnohdy i sami sebe, to určitě nebylo snadné. Veselí a fandění přihlížejících provázelo i toto klání a mokří závodníci se také neubránili smíchu.

Kromě soutěží starostové pořádajících obcí diváky seznámili s historií a současností svých obcí.

Hodnocení závěrem.

Babice hodně lidí překvapily nejen vzornou přípravou celé akce, vybudováním zázemí pro závodníky a zajištěním občerstvení pro všechny, ale také svou líbezností, upraveností a vstřícností obyvatel. Nasadily velmi vysokou laťku pro další setkání a to v Rovné, kde bude 2. Okrskové kolo projektu SouSedíme si- Od souseda k sousedovi aneb Hry bez hranic.

 

2. obecní kolo v Rovné

Spolek Hořepnicko, o.s. vstoupil do projektu SouSedíme si a připravil pro své sousedy přátelské soutěžení Hry bez hranic. Do projektu vstoupily obce z blízkého i širšího okolí. Celkem se do soutěží přihlásilo 9 družstev z obcí Buřenice, Arneštovice, Lesná, Bořetice, Útěchovice pod Stražištěm, Útěchovičky, Litohošť,Hořepník a Rovná.

Soutěž je rozdělena na tři bodovaná Obecní kola a v Hořepníku ve sportovním areálu Sokola Hořepník proběhne finále soutěže 25. 7. 2015.

Již druhé obecní kolo proběhlo 27. 6. v Rovné, tentokrát se na počtu diváků podepsal současně probíhající fotbalový turnaj Kop Vysočina, ale ani tato vada nás nemohla připravit o zaručenou zábavu, která na nás čekala.

Většina diváků už tušila co si pod touto soutěží představit ale organizátoři v Rovné nás i tak dokázali překvapit. Všechny soutěže byly pečlivě připraveny a důkladně promyšleny, čekalo se jen na rozlosování a pokyn startéra.

První soutěž, Labyrint, byla čistě ženská disciplína, kdy soutěžila vždy dvojice dam z každého týmu. Jedna z nich si musela nasadit „slepé brýle“ a druhá se ji snažila labyrintem a přes spoustu překážek, které zde pořadatelé umístili navádět do cíle, kde musela nakonec najít na zemi zvoneček a zazvonit na něj dříve, než její soupeřka. Bylo vtipné sledovat soutěžící, které občas ztraceny bloudily v labyrintu, ale vždy díky své navigátorce nebo radám od diváků se dostaly v pořádku do cíle.

Soutěž mužů, vtipně pojmenovaná Táta v sukni, byla pravděpodobně nejzábavnějším utkáním dne. Na začátku trasy byly na prádelní šňůře rozvěšené všechny rekvizity. Jeden z pánů se oblékl jako správná máma, zavázal si šátek a vzal si zástěru. Druhý byl v roli dítěte, organizátoři mu nezapomněli připravit plenku, bryndák nebo třeba dudlík. Po správném oblečení máma naložila své dítě do kotouče a projela s ním slalom až k místu, kde naplnila lahev mlékem, nakrmila své dítě a poté už byl pouze kousek do cíle. Bylo až obdivuhodné, kolik lahví s mlékem dokázala některá miminka vypít v tak krátké chvíli a hlavně jak rychle, aby pro svůj tým získala co největší šanci na velký bodový zisk. Veselí a zábava byli jasným doprovodem tohoto klání, protože při pohledu na soutěžící a jejich výkony se smíchu nikdo neubránil

Na závěr nás čekala soutěž smíšených týmů, příhodně nazvaná Rovenský boyard. Byla to disciplína pro soutěžící asi nejnáročnější, kdy byla potřeba značná zásoba fyzických sil a vůle. Mnoho duelů bylo do poslední chvíle vyrovnaných a diváci povzbuzovali svůj tým. Tato soutěž byla jakousi štafetou mezi členy týmu, čekaly na ně chůdy i pneumatiky, barel s vodou a hlavně spousta klíčů, které museli soutěžící získat pro vysvobození jednoho člena svého týmu a nakonec je v pořádku zavěsit na připravený háček.

V krátkých přestávkách mezi jednotlivými soutěžemi, starostové nebo pověření zástupci z pořádajících obcí seznámili diváky s historií i současným vývojem svých obcí. Tentokrát jsme si poslechli zajímavé povídání o Rovné, Arneštovicích a Hořepníku.

Na závěr můžeme říci, že i Rovná se svého úkolu zhostila výborně. Všechny soutěže byly vzorně připraveny, na diváky čekaly stánky s občerstvením a velký stan pro posezení, celá obec byla pečlivě upravená. Počasí si s námi sice trochu zahrávalo, jako v období Aprílu, ale ani tato překážka nám nemohla pokazit zábavu, které jsme si v Rovné užili dost a dost.

 

3. obecní kolo v Bořeticích

  1. 7. 2015 se konalo 3. obecní kolo akce Od souseda k sousedovi aneb Hry bez hranic. Tentokrát
    se týmy sešly v Bořeticích.

Místní si pro soutěžící připravili stejně jako v předchozích kolech tři disciplíny: Vrchní prchni, René,
já a Rudolf… a Bořetický víceboj.

Nejprve si ženy z každého týmu zahrály na kuchařky a servírky. Musely společnými silami
co nejrychleji naplnit připravenou nádobu vodou. Aby to neměly tak jednoduché, bylo nutné se nejprve vhodně ustrojit. Poté jedna ze soutěžního týmu nalévala rukama vodu do talíře umístěného na tácku a druhá jej pouze jednou rukou přenášela na druhý konec dráhy a plnila přichystanou nádobu.

Bořetické „vodní“ hry pokračovaly disciplínou mužů. Ti hráli golf. Jako jamka jim sloužila síťka, kterou držel spoluhráč v rybníce u protějšího břehu. Každý ze soupeřící dvojice týmů měl přidělenou barvu míčku, kterou měli hráči za úkol odpalovat i chytat. V parných dnech se chytači s vervou vrhali
do místního rybníka, jehož zabahněné dno mátlo soutěžící i rozhodčí změnami barvy míčků. V této soutěži se projevil obrovský smysl pro spravedlnost týmu z Litohoště a ten se tak stal velkým kandidátem na cenu Fair play na konci her.

Rovněž třetí disciplína začala „skokem“ do vody. Skládala se z několika úseků, na nichž se vystřídali čtyři hráči z každého týmu. Jednalo se o transport duše přes vodní plochu, jízdu na kole, střelbu
ze vzduchové pistole, překonání úseku na laně (bez dotknutí nohama země) a běhu spojeného
se stavebními dovednostmi. Turnaje v této disciplíně bohužel nebyly dokončeny, proto se její výsledek do bodového hodnocení nezapočítával.

Mohlo za to zejména parné počasí, které s sebou organizátorům i soutěžícím přineslo ne jednu komplikaci. Proto jistě všichni ocenili zajištěnou sprchu v areálu, pod níž se mohli umýt i ochladit.

Bořeticím patří velký dík za vzorně připravenou akci. Věříme, že kdo na toto soutěžní kolo zavítal, prožil příjemné a zábavné odpoledne.

 

Finále v Hořepníku

Spolek Hořepnicko, o.s. vstoupil do projektu SouSedíme si a připravil pro své sousedy přátelské soutěžení Hry bez hranic. Do projektu vstoupily obce z blízkého i širšího okolí. Celkem se do soutěží přihlásilo 9 družstev z obcí Buřenice, Arneštovice, Lesná, Bořetice, Útěchovice pod Stražištěm, Útěchovičky, Litohošť,Hořepník a Rovná.

Dne 25. 7. 2015 proběhlo na hořepnickém hřišti finále soutěže v netradičních disciplínách pro smíšené vícegenerační týmy obcí spadové oblasti Hořepnicka. V předposledním červencovém týdnu se tak konaly značné přípravy na sportovišti TJ Sokol, bylo třeba přichystat nejen vše potřebné k soutěžnímu klání, ale i zajistit dostatečné a přehledné místo pro návštěvníky včetně občerstvení.

Po náročných přípravách nastal konečně očekávaný den D. V úvodu soutěžního klání jsme měli možnost vidět a také slyšet prezentace, ve kterých velmi vtipně jednotlivá družstva představila svoji domovskou obec a společenský život v ní.

Samotná soutěž se sestávala ze čtyř disciplín, kde museli soutěžící prokázat nejen fyzickou zdatnost, ale i rychlost v rozhodování, šikovnost a týmového ducha. Nejtěžší dle soutěžících byla disciplína „Běžky – pěšky“ a naopak jako nejlehčí se jevila disciplína s názvem „Kajaky na suchu“.

Přestávku mezi soutěžemi vyplnila svým vystoupením děvčata z kroužku Zumby pod vedením p. Jaroslavy Součkové. O další doplnění zábavného odpoledne se postarali naši muži s neodolatelným podáním spartakiádní skladby Poupata, za kterou si právem od obecenstva vysloužili velký potlesk.

A jak to všechno vlastně dopadlo? Ve finálovém kole tedy zvítězilo družstvo Arneštovic, na druhém místě družstvo Útěchoviček a na třetím místě družstvo Útěchovic pod Stražištěm.

Skutečností je, že celé odpoledne provázela dobrá nálada a radost ze společně stráveného hezkého dne. Celou akci sledoval štáb České televize a reportáž natočenou na Hrách bez hranic můžete najít v odkazu, na zprávy vysílané téhož dne na ČT24, umístěném na našich webových stránkách. Následně byla soutěž úspěšně zakončena večerní taneční zábavou se skupinou Marathon.

Spolek Hořepnicko o.s. děkuje všem sponzorům a organizátorům, kteří se na této velké akci podíleli, zejména pak Obci Hořepník a všem dalším zúčastněným obcím, společnosti Agrodam s.r.o. a Ing. Michalovi Svatošovi, obci Rovná za zajištění zvukové techniky. Zvláštní poděkování si zaslouží pánové Luboš Zelenka a Milan Zíka, kteří přišli s myšlenkou tuto akci uskutečnit.

Těšíme se tedy všichni na to, do které z obcí se pří rok přesune putovní pohár!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *